Cibo Manchester lunch + outfit

by - August 30, 2018

Měla jsem teď tři dny volno, což jsem neměla už ani nepamatuju, tak jsem konečně měla čas dělat i jiné věci, než jen pracovat. Zašla jsem do posilovny, s přítelem na oběd a nafotila nějaké fotky. Tenhle článek je především o úterním obědu v Cibo, což je italská restaurace tady u nás v Manchesteru. Pořádně jsme se přecpali, jelikož jsme si dali tři chody a musím říct, že všechno jídlo bylo výborné. Jako starter jsme si dali garlic bread, což je asi moje nejoblíbenější jídlo a krevety. Na hlavní chod jsem si dala smetanové těstoviny s houbama, což je další věc kterou naprosto miluju. Přítel má rád maso, takže si dal jehněčí a kaši. Desert jsme si dali jen napůl, protože se to do nás už nevešlo a to vanilkový cheesecake, prostě top. 

A k mému outfitu. Vzala jsem si šaty, které mám ze stránky Silkfred a přijdou mi boží. Chápu, že nebudou na každého, jelikož jsou dost výrazné, ale mně se líbí. Doplnila jsem je lodičkama od Jennardor a s doplňkama jsem to už nepřeháněla a vzala si jen JVD hodinky.


I had three days off now which I did't had for a long time so I finally had time to do things other than just work. I went to the gym, with my boyfriend for lunch and took some pictures. This article is mainly about Tuesday lunch at Cibo which is an Italian restaurant here in Manchester. We had three courses and I have to say that all the food was amazing. As a starter we had garlic bread, which is probably my favorite dish and prawns. For the main course I choosed cream pasta with mushrooms, which is another thing that I absolutely love. My boyfriend likes meat so he had lamb and mash. We shared vanilla cheesecake because we were so full!

And about my outfit. I took this dress which I have from Silkfred. I understand that they will not be for everyone, because they are pretty extravagant, but I like them. I combine them with Jennardor heels and with JVD watch.
Check out instagram @cibomcr
/ dress silkfred.com / heels jennardor.com / bag Michael Kors / watch vlahova.cz / 

Sign up to get 20% off for the first order on jennardor.com, code: SIGNUP20

You May Also Like

4 komentářů

 1. That dress is amazing Leona and you too...
  Take a look on my blog: I have a new post !!! Have a nice day, kisses from Italy,
  Eni

  Eniwhere Fashion
  Alessandro e Alice per Absorba

  ReplyDelete
 2. WOW! You look perfect in that dress! :) And those shoes ... heaven! :)

  ReplyDelete
 3. This dress is pretty classy and it looks great on you!
  Regards.
  Codesarrival.com
  Couponsvolcano.com

  ReplyDelete