Prescent Perfumes Summer Collection

by - July 28, 2020

Už jsem vyzkoušela hroznou kupu parfému a vždy jsem si na chvíli nějaký oblíbila a pak jsem hledala zase něco nového, protože celkově ráda zkouším nové věci. Nikdy jsem nevěděla pořádně, co vlastně preferuji, protože se to odvíjí od mé nálady a příležitosti kam jdu. Někdy mám ráda vůně lehčí a někdy těžší a výraznější, jednoduše nemám vyhrazený typ vůní. 

Před nějakou dobou jsem dostala příležitost vyzkoušet letní vůně od weareprescent.com . Balení obsahuje denní a noční vůni a cítit z nich můžete vanilku, koření, květiny a ovocné tóny. Každá lahvička má pouze 15ml, ale vzhledem k jejím luxusním ingrediencím stačí pouze jeden střik a vydrží několik hodin. Vůně vám přijdou v nádherném balení, takže pokud je někomu darujete jako dárek, tak určitě nesáhnete vedle. 
________________________________________________________

I've already tried so many perfumes and I've always liked one for a while and then I was looking for something new again, because overall I like to try new things. I never really knew what I actually preferred, because it depends on my mood and the opportunity where I'm going. Sometimes I like scents lighter and sometimes heavier and more pronounced, I just don't have a dedicated type of scent.

A few weeks ago I was given the opportunity to try summer fragrances from weareprescent.com. The package contains day and night scents and you can feel a touch of vanilla, spices, floral and fruity tones. Each bottle has only 15 ml, but due to its luxurious ingredients, only one application is enough and will last for several hours. The scents will come in a beautiful package, so it's absolutely perfect as a gift.

Sponsored by Prescent Perfume
Use code  LEONA30 for a 30% off / kód  LEONA30  pro 30% slevu
Denní vůně - Tahle vůně je unisex a velice osvěžující s citrusovým a dřevnatým podkladem. 

Noční vůně - vanilka, indickým zázvor, kardamom. Vůně je výraznější a lehce orientální, což mi připomíná dovolenou. 
________________________________________________________

Summer Day - This fragrance is unisex and very refreshing with a citrus and woody base.

Summer Night - Vanilla, Indian ginger, Cardamom. This fragrance is more stronger and slightly oriental which reminds me summer holiday. 


Created in Primrose Hill, London. Manufactured in the UK.
-
Check their Instagram as well HERE.

You May Also Like

0 komentářů