BEAUTY NEWS

by - January 14, 2019

Nahromadily se mi  nějaké produkty, které bych vám chtěla ukázat. Není jich moc, ale jsou super. Jako první je make-up od značky stvcosmetics.com, kterou jsem předtím vůbec neznala, ale oslovili mě zda bych chtěla vyzkoušet něco od jejich značky, tak jsem si řekla proč ne. Odstín odhadli skvěle a krytí má tak akorát. Je voděodolný a má v sobě kolagen, což mě hned zaujalo. 

I have some new products that I would like to show you. The first is foundation from stvcosmetics.com. I didn't know this brand before but they offered me if I wanted to try something from their beauty products, so I said why not. The shade they choosed for me is perfect and the coverage is great as well. This foundation is water resistant and it contains collegen formula which helps reduce puffiness.

Další je maska Hydrabio od značky Bioderma a pěnící gel na obličej. Maska je skvělá na zimu, jelikož je určený k hydrataci a to je přesně to, co naše pokožka v zimě postrádá. 

Next is face mask from Bioderma which is amazing for a winter time when your skin need a special care and hydration. So if you have dehydrated and sensitive skin this is exatly what you should go for. Bioderma advises you use the mask daily for the first week, for optimum results, then once or twice a week.

Pak také používám gel na obličej, kterým odstraním zbytky make-upu a pleť je pak krásně čistá a hladká. Ještě bych ráda zmínila, že gel je bez parfemace a bez barviv. 

Then I am using this foaming gel which gently cleanses and removes make-up from face and eyes. I use it morning and night, and it does a great job. Don´t forget that this product is fragrance and colour-free!  It leaves skin a bit dry, but nothing that moisturizer can't quickly fix. So I am really happy with this product.
Jako poslední je tenhle sprej, který používám po tom co si natřu opalovací krém. Má v sobě třpytky, takže na léto, či na párty top! Nesmím zapomenout, že tenhle produkt je 100% vegan friendly.

And last is this Shimmering Body Mist which I am using  to enhance my tan. This is perfect for a summer holiday or for a party! This product is also 100% vegan friendly which is amazing.

You May Also Like

1 komentářů

  1. Veľmi zaujímavé produkty, najviac sa mi zapáčil make-up s kolagénom a sprej s trblietkami, ten musí byť na leto skvelý :)
    What A Fancy World

    ReplyDelete